مقالات پذیرفته شده در نوبت انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کاندیدای دکتری
2- استاد ، amiri@uk.ac.ir
3- دانشیار
چکیده:   (10 مشاهده)
الگوهای فرهنگی نامگذاری افراد در بین اقوام مغول بر اساس متون ادبی و تاریخی
چکیده
اقوام مغول با پیروی از الگوی فرهنگی خود نام­های متنوعی را برای افراد برمی­گزیدند. با هجوم و فرمانروایی بلند مدت مغولان، در ایران، نام­های مغولی در متون فارسی آن دوره و حتی پس از آن منعکس شده ­است. در مواردی ادیبان و تاریخ­نگاران ایرانی، معانی نام­ها و دلیل نامگذاری­های متنوع را ضبط کرده و به داستان­ها و روایت­های مربوط به آن­­ها پرداخته­اند. از آنجا که پژوهش دقیق و جامعی دربارۀ الگوی نامگذاری مغول و بازتاب آن در متون ادبی و تاریخی، مشاهده نشده­ است پژوهش در این مورد، اهمیت و ضرورت دارد.
   در این پژوهش که با روش توصیفی- تحلیلی اجرا و داده­های آن، بر مبنای متون ادبی و با استناد به متون تاریخی، به شیوۀ کتابخانه­ای، گردآوری شده­، نام­ها و الگوهای نامگذاری افراد در متون، شناسایی و بررسی گردیده است. در این متون، الگوهای نامگذاری متفاوتی با توجه به طبیعت، وضعیت جسمانی، رویدادها و ... وجود دارد و نامگذاری با رسومی نیز همراه بوده و نام­ها در مواردی بنا به دلایلی تغییر کرده­اند.  
   واژه­های کلیدی: نام، الگو، نامگذاری، مغول، رسم.   
واژه‌های کلیدی: نام، الگو، نامگذاری، مغول، رسم
     
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: ادبیات عامه
دریافت: 1402/3/3 | پذیرش: 1402/8/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.